Mezinárodní civilní Letiště Václava Havla se nachází na severozápadním okraji Prahy. Toto největší letiště v České republice odbavilo za rok 2012 celkem 10 807 870 cestujících a 52 978 t nákladu při 131 564 pohybech letadel. V současnosti se využívá k pravidelnému a nepravidelnému provozu jak v rámci ČR, tak i do zahraničí.

Odletová hala terminálu 2

Letiště Václava Havla spojuje Prahu přímými lety s cca 130 destinacemi z celého světa. Přistává a odlétá zde kolem pěti desítek leteckých společností a několik cargo dopravců. Díky svému plnému vybavení umožňuje letiště nepřetržitý denní i noční provoz.

  • Čtyři terminály pro lety v schengenském prostoru, mimo schengenský prostor, pro soukromé nebo charterové lety a pro VIP lety.
  • Tři vzletové a přistávací dráhy (jedna z nich je trvale uzavřena). V současné době se počítá s výstavbou paralelní dráhy s uvedením do provozu v roce 2016/2017.

Staré letiště se označuje jako Terminál Jih, nové letiště jako Terminál Sever. Na Letišti Václava Havla Praha jsou také čtyři vyhrazená místa pro přistávání vrtulníků.

Letiště Václava Havla Praha, dříve Letiště Praha Ruzyně

Z historie pražského letiště

Letiště bylo otevřeno 5. dubna 1937 po cca čtyři roky trvající výstavbě. Následně se zde přemístila veškerá civilní letecká doprava z původně využívaného letiště Praha-Kbely.

Průběžně docházelo k rozšiřování letiště a to zejména v letech 1937–1944. Technické zázemí se vylepšovalo především v padesátých letech dvacátého století. Výrazné rozšíření plochy letiště proběhlo po polovině 60. let.

Hlavní budova terminálu 1

Rekonstrukce severní odbavovací haly a vzletových/přistávacích drah proběhla v letech 1989–1993. Na začátku 21. století byly také otevřeny dva nové terminály: Sever 2 (plně zpřístupněný v lednu 2006) a Jih 2 (otevřený o rok později).

Poslední zásadnější rekonstrukcí byla generální oprava hlavní dráhy (označené RWY 06/24) v roce 2013. V roce 2011 získalo Letiště Václava Havla Praha ocenění od asociace IATA za nejrychleji se rozvíjející letiště světa.

Interiér terminálu Sever 2

Přejmenování Letiště Praha Ruzyně

Původní Letiště Praha Ruzyně bylo přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha v říjnu roku 2012 několik měsíců po smrti bývalého prezidenta ČR Václava Havla. Podobným způsobem byla přejmenována některá světová letiště jako například John F. Kennedy International Airport nebo Mezinárodní letiště M. R. Štefánika.

Petici za přejmenování podepsalo přes 80 000 lidí. O změně jména rozhodla vláda ČR v březnu 2012. Jako hlavní název v anglické verzi byla vybrána varianta Václav Havel Airport Prague. Samotné přejmenování proběhlo v den výročí narozenin bývalého prezidenta a to 5. října 2012.

Letiště Václava Havla – video

Doprava na letiště a z letiště

Pokud vás čeká cesta na/z letiště, máte několik možností – využít služeb pražské MHD, přijet vlastním vozem nebo si zavolat taxi. Protože má většina lidí před letem starosti se zavazadly, plánovanou cestou a odchodem z domova, doporučujeme využít naši prověřenou taxislužbu, kterou si můžete objednat na čísle 222 212 222.

Vozy naší taxislužby

Zajímavosti o pražském letišti

  • Provozovatelem letiště je akciová společnost Letiště Praha, která je dceřinou společností Českého Aeroholdingu, a.s. (ten zastřešuje státní firmy v oblasti letecké přepravy a s tím souvisejících služeb).
  • Letiště Václava Havla patří mezi evropskou špičku z hlediska intenzity provozu na jedné dráze (46 pohybů letadel).
  • Nejvíce cestujících odbavilo Letiště Václava Havla Praha v roce 2008 – 12,63 milionů.
  • ICAO kód letiště přidělovaný Mezinárodní organizací pro civilní letectví je LKPR.
  • IATA kód letiště přidělovaný Mezinárodní asociací leteckých dopravců je PRG.
  • Zisk letiště dosáhl v roce 2010 jedné miliardy. Pracuje zde cca 2 000 lidí.
  • Na současné hlavní dráze 06/24 se odehrává 80 % z provozu letiště.
  • Život na Letišti Václava Havla Praha přenáší on-line webkamera.

Kontakty pro cestující

Zdroje: wikipedia.org, prg.aero, youtube.com, facebook.com